Click here to enlarge
کارت ماهواره یا کارت Receiver یک قطعه سخت افزاریست که روی کامپیوتر بسته می شود و به وسیله آن می توان کار Receiver ها را انجام داد(البته با وجودDish و LNB) . اصطلاح کارت ماهواره یا کارت Receiver هم در ایران جا افتاده و اصطلاح صحیح آن DVB Card است که DVB مخفف کلمه Digital Video Broadcasting است و از این به بعد جهت تشخیص این کارت ها از Receiver های خانگی از این کارت ها با اسم کارت DVB و از Receiverهای متداول با اسم دستگاهReceiver نام خواهیم برد. ویژگی های این کارت ها : ۱این کارت ها دو نوع هستند :
- یک نوع آن ها این قابلیت را دارد که خشاب Cam به آن بخورد ، نوع خشاب خور از نوع معمولی گران تر است. ۲ – یک نوع دیگر آنها اصلا خشاب خور نیست که خود به دو گروه تقسیم میشوند - کارت هایی که به صورت Internal(داخلی) بسته می شوند و از نوع PCI هستند ، مستقیما مثل مودم روی مادربورد بسته می شوند. - کارتهای که به صورت USB (خارجی) هم به کامپیوتر متصل می شوند ، این کارتها هم با ریموت کنترل و هم بدون کنترل موجود میباشد.
توضیحات دیگر در مورد DVB Card : 1 – برای مشاهده تصاویر تنها به کارت گرافیک (VGA) نیاز دارند و به کارت ویدئو یا کارت Capture و یا TV Tuner نیاز ندارند. ۲ – در هنگام پخش تصاویر ، بدون هیچ زحمتی و فقط با فشردن یک دکمه ، قادرند صدا و تصویر را بدون هیچ افت کیفیتی ضبط کنند (فرمت ضبط تصاویر بستگی به نرم افزار پخش کننده دارد ، ولی معمولا دو فرمت pva و mpg2 استفاده می شوند.) ۳ – اکثر کارتهای DVB توانایی پخش سبکه هایی که با فرمت ( HD (HDTV برنامه پخش میکنند را دارند . VHDT به معنی شبکه های تلویزیونی با کیفیتهای بالا میباشد کیفیتهایی چندین برابر شبکه های عادی. ۴ – حتی نوع معمولی این کارت ها که خشاب نمیخورد با ترفندهای نرم افزاری بسیار ساده قادرند تمام کانال های کارتی را که توسط دستگاه های Receiver در ایران باز نمی شوند را باز کنند ، که این ویژگی مزیت نوع معمولی را به نوع خشاب خور بیشتر می کند.. ۵ – حتی به وسیله اینترنت میتوان از کارتهای شبکه های کارتی که افراد در اینترنت به اشتراک میگذارند نیز استفاده کرد . با این کار میتوان شبکه هایی را مشاهده کرد که کدهای آنها وجود ندارد (هنوز هک نشده اند) که Receiver های معمولی قادر به این کار نیستند. ۶ – به جز همه مزایای گفته شده یک مزیت مهم دیگر هم قیمت کارت های DVB است . البته برای مقایسه قیمت ها آن نوع کارت DVB را که خشاب نمیخورد با Receiver هایی که خشاب میخورند مقایسه کنید چون هردوی آن ها یک کار انجام میدهند و ترجیحی برای دستگاه های Receiver نسبت به کارتهای DVB وجود ندارد اما قیمت کارت های خشاب خور تقریبا معادل قیمت Receiver هاییست که خشاب نمی خورند. ۷ – استفاده دیگر اینترنت ماهواره ای با سرعت فوق العاده بالاست. Click here to enlarge Click here to enlarge Click here to enlarge